Fukuoka Gezilecek Yerler

Güneydeki Kyushu adasının idari, kültürel açıdan merkezi konumundaki, ülkenin en gelişmiş şehirlerinden biri olan ve aynı zamanda nüfus bakımından oldukça üst sıralarda yer alan Fukuoka, Japonya’nın görülmeye değer yerlerinden birisidir. Hakata Koyu’nda yer alan Fukuoka, Naka Nehri tarafından ikiye ayrılmıştır. Şehrin eski doğu bölgesi Hakata, önemli bir liman ve ticaret merkezi olarak hizmet vermektedir.  Bir zamanlar kasaba olan Fukuoka, 17. yüzyılda önem kazanmış ve 1889 yılında Hakata ile birleştikten sonra önemli bir kültür merkezi olmuştur. Bu günlerde Fukuoka, çok sayıda güzel müzeye, sanat galerisine ve tiyatroya, spor etkinliklerine ve festivallerine, özellikle de Temmuz ayında düzenlenen, iki hafta süren ve 700 yıllık bir kutlama olan ünlü Hakata Gion Yamakasa’ya ev sahipliği yapıyor.

Fukuoka Kalesi

Maizuru Kalesi olarak da bilinen Fukuoka Kalesi (Fukuoka-jō), ülkenin egemen seçkinleri tarafından tercih edilen, 17. yüzyıldan kalma lüks yaşamın bir göstergesidir. Kalan büyük yapı, orijinal kalenin bir zamanlar büyük bir kompleksteki küçük bir kesimi olsa da, 47.000 metrekarelik bir alanı kapladığından dolayı gayet gösterişlidir. Naka Nehri’ne bakan uzun bir taş temeli üzerinde yer alan etkileyici bir alan olarak göze çarpmaktadır. Bir ziyaretinizde özet olarak eski kale kapıları, taretler ve geniş kale alanlarındaki (şimdiki Maizuru Parkı’nın bir kısmı) kuleleri ve bir zamanlar diplomatları ziyaret etmek için kullanılan daha eski bir konukevinin kalıntılarını görebilirsiniz. Japonya’da, türünün tek örneği olarak kayıtlara geçmiş bir yerdir.

Sumiyoshi-jinja Tapınağı

Kyushu’daki en eski yerlerden biri olan Sumiyoshi-jinja Tapınağı, Osaka’daki muadilleri gibi, denizcilerin koruyucu tanrıçlarına adanmış, bu tür medeniyetlerin bir dizi denizcinin denize açılmadan önce ziyaret ettiği yer olarak biliniyor. Özellikle etkileyici olan Ana Salon, 1623 yılında şu anki klasik üslubunda yeniden inşa edilmiş, bir dizi önemli ulusal hazinenin yanı sıra, özellikle eski bir kılıç ve bir bakır balta ile birlikte Orta Çağ’a ait eski el yazmaları ve belgeler bulundurmaktadır. Büyük Japon sedirleri ve kafur ağaçları ile çevrili olan tapınaktan Naka Nehri’nin güzel manzaralarını seyredebilirsiniz.

Kyūshū Ulusal Müzesi

2005 yılında açılan Kyūshū Ulusal Müzesi (Kyūshū Kokuritsu Hakubutsukan) sadece ödüllü mimari tasarımıyla değil, aynı zamanda 100 yıldan uzun bir süredir Japonya’nın ilk yeni ulusal müzesi olarak da manşetlere imza atmıştır. Adanın zengin tarihi ile ilgili büyük bir kamu sanat koleksiyonuna ve tarihsel olarak önemli eserlere ev sahipliği yapmak için inşa edilen bu son teknoloji tesis, günün en iyi kısmı için ziyaretçilerin ilgi odağı halindedir. Göze çarpan özellikler arasında, çeşitli arkeolojik kazılarda bulunan tarih öncesi kalıntıların yanı sıra, adanın Japonya ile yakınlardaki Çin ve Kore arasındaki bir ticaret bağlantısı olarak öneminin uzun tarihini takip eden sergiler yer alıyor.

Kushida-jinja Tapınağı

Japonya’nın en çok bilinen (ve Fukuoka’nın en eski) Şinto tapınaklarından biri olan Kushida-jinja, MS 757’de kurulmuştur ve Çin zodyakının zarif oymalar ve 1000 yıldan daha eski olduğu söylenen bir gingko ağacı da dahil olmak üzere birçok eşsiz özellik içeriyor. Tapınak, her yıl Temmuz ayında Hakata Gion Yamakasa’ya ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. İlgi çeken diğer tapınaklar ise 1195 yılında kurulan Japonya’nın en eski Zen tapınağı olan Shōfuku-ji Tapınağı ve MS 806’da kurulan ve Japonya’nın en büyük ahşap heykeline sahip olan Tochoji Tapınağı’dır.

Hakata Machiya Halk Müzesi

Meji dönemi, Fukuoka’da 19 ve 20. yüzyılları arasındaki zamandır ve dönemden kalan pek çok eser arasında en dikkat çekici olan ise Hakata Machiya Halk Müzesi’dir. Hakata semtinde yer aldığı için bu isme sahiptir. Aynı zamanda Hakata Machiya Halk Müzesi, eğlenceli bir yapıdır. Birçok yerel el sanatları sergisine ek olarak, bu büyüleyici cazibe, turistlere Japon kültürü ve geleneği hakkında eşsiz fikirler sunmaktadır. Buradaki esnafları iş başında izlemeye ek olarak, ziyaretçiler bu tür antik sanat formlarının hat ve origami olarak ilk elden deneyimlerini kazanmak adına katılabilmeleri dikkat çekicidir. Özellikle çocuklar için eğlenceli, geleneksel Japon kıyafetleri ve maskeleri giyme ve çay servisi gibi çeşitli seremonilere katılma şansı vardır. Müze ayrıca, Hakata’nın birçok önemli festivaline ve tipik bir tüccar ailesinin evine ait bir dizi sergiye de ev sahipliği yapıyor.

Dazaifu Tenman-gū

Eğitim tanrılarına adanmış Dazaifu Tenman-gū, Fukuoka’nın tanınmış türbelerinden bir diğeridir. 3.000 dönümlük bir alana yayılmış, aynı zamanda şehrin en büyüklerinden biridir ve özellikle sınavlarında başarılı olmak isteyen öğrencilerle popülerdir, genellikle tapınaktan, biriktirmek için küçük ahşap dua tabletleri satın alırlar. Pek çok yapı bulunan bu tapınakta en önemli yer, 909 yılından kalma ve yüzyıllar boyunca birçok kez yerine geçen ve 1991’den günümüze uzanan Honden ya da diğer ismi ile ana türbedir. Bu yapı aynı zamanda 1591’den kalma bir yapıya sahiptir. Bu alan, Hazine ile birlikte çok sayıda küçük tapınak için de önemlidir. En önemli kalıntılarının çoğu halen burada yer almaktadır. Ayrıca dikkat çekici bahçeler, göletler ve köprülerin yanı sıra 6.000’den fazla erik ağacı vardır.

Ōhori Parkı

Fukuoka, keşfedilmeye değer bir dizi büyük milli parka sahiptir. En popüler olanlarından biri, şehir merkezinden sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde, doğal güzelliklerin belirlenmiş bir yeri olan Ōhori Park’tır. Adını, etrafı Fukuoka Kalesi’nin hendekleri ile kaplı olan merkezindeki büyük yapay gölden alan bu muhteşem su parkı 1929’da kurulmuş ve keşfetmek için ziyaretçilerini beklemektedir. Göze çarpan özellikler arasında gölü çevreleyen bir patika, birkaç köprüyle ve ilginç adalara giden sulara uzanan gezinti yerlerinin yanı sıra, bu yürüyüş yollarının ve parkın pek çok pagoyasının (Budist dini yapıları) aydınlatıldığı özel bir ikram bölümü yer almaktadır. Ağustos ayında düzenlenen muhteşem havai fişek gösterilerini de izleyebilirsiniz. Keşfedilmeye değer bir başka yeşil alan ise eski Fukuoka Kalesi arazisinin bir parçası olan Maizuru Park’tır ve bir dizi spor tesisine ve bir sanat müzesine ev sahipliği yapmaktadır.

Nanzoin Tapınağı ve Yatan Buda

Fukuoka’nın sadece 15 kilometre doğusunda, vilayetin en çok ziyaret edilen (ve en önemlisi) Budist tapınaklarından biri olan Nanzoin Tapınağı, yılda bir milyondan fazla hacı adayını ve ziyaretçiyi çekmektedir. Buradaki en önemli yer, hiç şüphesiz 1995 yılında dikilen ve dünyanın en büyük bronz heykeli olacağı söylenen yatan Buda’nın devasa bronz heykelidir ve bu yapı, Amerika’daki Özgürlük Heykeli’nden bile uzundur.

Uminonakamichi Deniz Dünyası

Uminonakamichi, deniz kabuğu şekline sahip ve Hakata Koyu’nun hemen kenarında yer alan bir koyda inşa edilmiş olan modern bir deniz dünyasıdır. Aynı zamanda Kyushu hakkında geniş bilgiler edinebileceğiniz, denizin geçmişten günümüze kadar bizlere kattığı, katmaya devam ettiği unsurlar görünmektedir. En büyükleri 20.000’den fazla canlıya ev sahipliği yapan 70 tanktan oluşan akvaryumda, çok sayıda yerel tatlı su balığı türü ve büyük panoramik su deposunda 100’den fazla köpekbalığı görebilirsiniz. Diğer türler arasında, yunus ve deniz aslanları gibi çok sayıda deniz memelilerinin yanı sıra çok sayıda eğlenceli su samuru da bulunmaktadır. Eğlenceli yunus ve deniz aslanı gösterisi de dahil olmak üzere, mutlaka tesis bünyesindeki Marine Tiyatrosu’ndaki hayvan gösterilerinden birine katılmanızı öneririz.

Fukuoka Sanat Müzesi

Geniş bir Japon el sanatları ve resim koleksiyonuna ev sahipliği yapan Fukuoka Sanat Müzesi, aynı zamanda modern Kore el sanatları ve diğer bir çok batı medeniyeti sanat eserlerini bir arada bulabileceğiniz sayılı destinasyonlardan biridir. Müzede ayrıca Çin, Kore ve Japon resim ve uygulamalı sanatlarıyla birlikte geniş bir antik Pers Cami koleksiyonu bulunmaktadır. Müzenin en önemli modern eserlerinden biri olan Salvador Dalí’nin Port Mantolu Madonna’sı ve Andy Warhol’un çalışmaları ile Fujino Kazutomo gibi modern Japon sanatçılarının çalışmaları bulunmaktadır. İngilizce dilinde rehberlik hizmet alabilir ve turlara katılabilirsiniz. Müzenin, 2016 yılının sonlarında başlamış ve 2019’un başlarına kadar yenileme çalışmaları için kapatılması planlanmıştır. Gitmeden önce, bu çalışmaların bitip bitmediğinden emin olmanızı tavsiye ederiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here